دانلود رایگان بررسی آسیب شناسی روابط دختر و پسر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 دانلود رایگان بررسی آسیب شناسی روابط دختر و پسر دارای 110 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رایگان بررسی آسیب شناسی روابط دختر و پسر  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.


چکیده
یکی از نیازهای اساسی زندگی انسان، تعامل و ارتباط با دیگران است. انسان در طول رشد خود پیوسته برای بقا و پیشرفت خویش، محتاج ارتباط با دیگران که بین این امر با سلامت رابطه ای نزذیک وجود دارد. تمام انسان ها به دنبال یافتن کسانی هستند که با آنها احساس خوشبختی کنند و از زندگی با آنها لذت ببرند و در کنارشان منفعت بیشتری کسب کنند.
ارتباط دختر و پسر، ازجمله ارتباط های فردی است که بر حسب شرایط خاص ضرورت پیدا می کند. در جهت تایید نحوه این نوع دوستی ها و اصول و شرایط حاکم بر آن، باید از رهگذر قواعد کلی ارتباط انسانی، این نوع روابط را جویا شد:  زیرا این نوع روابط انسانی و شرایط و اشکال آن، ابداع عقلانی دارد.
منظور از روابط دختر و پسر، رابطه ای است صمیمانه و گرم و اغلب پنهانی که احساسات و عواطف طرفین در این ارتباط دخالت جدی دارد و نگاه آن دو به هم، نگاه جنسیتی باشد نه نگاه پاک انسانی و اغلب از طریق دیدارهای مخفیانه، رد و بدل کردن نامه و تلفن و ... ایجاد می گردد.
تحقیق حاضر که از شش فصل تشکیل یافته است سعی بر آن شده که در فصل اول کلیات تحقیق که شامل تعریف و تبیین موضوع، ضرورت و اهداف و هدف تحقیق، پیشینه موضوع، روش تحقیق، فرضیه ها و سوالات اصلی و فرعی، سرفصلها و عناوین تحقیق، محدودیت ها و مشکلات و زمانبندی مراحل انجام تحقیق می باشد مورد بررسی قرار گیرد. و در فصل دوم به ارتباط و انگیزه های ارتباط و شیوه های نادرست ارتباط پرداخته شده است و در فصل سوم با عنوان روابط دختر و پسر در قرآن از جمله خلوت گزینی، فضاهای پاک و ناپاک و آشنایی های قبل از ازدواج و ... پرداخته شده است. و  در فصل چهارم به علل و دلایل روابط بین دختران و پسران بیان شده و در فصل پنجم به معیارهای اسلامی و اخلاقی در روابط از جمله نگاه، گفتار، اندیشه و قلب، رفتار و پوشش پرداخته شده و در فصل ششم به آسیب شناسی روابط دختر و پسر و راهکارهای جلوگیری از خطرات و آفات در روابط بین دختران و پسران از جمله سرکوب شدن استعدادها، افت تحصیلی، ایجاد جو بدبینی و ... پرداخته شده است. امید است که تحقیق حاضر بتواند پاسخگوی سوالات جوانان در مورد آسیب ها و پیامدهای روابط دختر و پسر باشد و گرهی از مشکلات افراد را گشوده باشد.


فهرست مطالب

فصل اول : کلیات تحقیق
مقدمه   
تعریف مسئله ( تعریف و تبیین موضوع)    
تبیین موضوع   
ضرورت و اهمیت و اهداف تحقیق   
پیشینه موضوع   
روش تحقیق    
فرضیه ها و سوالات اصلی و فرعی    
سوالات اصلی    
سوالات فرعی    
سرفصل ها و عناوین تحقیق    
محدودیتها و مشکلات    
زمانبندی مراحل انجام تحقیق    
فصل دوم: تعریف ارتباط
2-1  تعریف لغوی ارتباط   
2-2 تعریف اصطلاحی ارتباط   
2-3 تعریف رابطه دختر و پسر   
2-4 انگیزه های ارتباط   
2-5 شیوه های نادرست ارتباط   
فصل سوم:روابط دختر و پسر در قرآن
1-3 خلوت گزینی   
2-3 فضاهای پاک و ناپاک   
3-3 نمونه هایی از روابط دختر و پسر از نگاه قرآن   
4-3 آشنایی های قبل از ازدواج   

فصل چهارم: علل و دلایل روابط دختران و پسران
4-1 علل و دلایل روابط دختران و پسران   
4-2 بایدها و نبایدها در روابط دختران و پسران   
فصل پنجم: معیارهای اسلامی و اخلاقی در روابط
5-1 نگاه       
5-2 پوشش   
4-3 اندیشه و قلب   
5-4 گفتار   
5-5 رفتار   
فصل ششم: آسیب شناسی روابط دختر و پسر و راهکارهای جلوگیری از خطرات و آفات در روابط بین دختران و پسران   
6-1 سرکوب شدن استعدادها
6-2 افت تحصیلی یا رکود علمی   
6-3 ایجاد جو بدبینی   
6-4 اضطراب، تشویش و احساس نگرانی   
6-5 فقدان شناخت درست و واقع بینانه   
6-6 محرومیت از ازدواج پاک   
6-7 عدم استقبال از تشکیل کانون خانواده   
6-8 کمرنگ شدن ارزشهای مکتبی و فرهنگ اصیل ایرانی   
6-9 انحطاط اخلاقی   
6-10 تهدید، مهم¬ترین سرمای? دختر و پسر   
6-11 احساس گناه   
12-5 خیانت به همسر آینده   
نتیجه
فهرست منابع و مآخذ


مقدمه
از زمان گسترش جامعه انسانی، مسئله روابط میان پسر و دختر در جوامع مختلف مطرح بوده است. در رابطه دوستی دختران و پسران، از اصطلاحاتی مانند دوست پسر و دوست دختر استفاده می شود. مقصود از دوستی دختران و پسران، رابطه ای است نسبتا صمیمانه و گرم و عمدتاً پنهانی که در قالب دیدارهای مخفیانه، ردو بدل کردن نامه و یا برقراری ارتباط تلفنی بین دخترو پسر، شکل می گیرد. این دوستی ها ویژگی ها و پی آمدهایی دارند که باید شناسایی و تحلیل شوند. در این دوستی ها معمولا پسر و دختری طرح آشنایی می ریزد. برخی اوقات ممکن است پسری با چند دختر و در مواردی نادر نیز یک دختر با چند پسر نقشه دوستی و آشنایی بریزد. این گونه دوستی ها بیشتر پنهانی و دور از چشم خانواده و آشنایان صورت می گیرد. بنابراین به علت ناشایست بودن این ارتباط از نظر شرعی و عرفی ، دختر و پسر مجبورند به منظور طرح ریزی و فراهم آوردن مقدمات دیدار یا برقراری ارتباط با یکدیگر، توان و زمان بسیاری را صرف کنند. همچنین به سبب پذیرفته نبودن این کارها، از سوی خانواده و جامعه همواره این دوستی ها با نگرانی هایی همراه است.
ارتباط دختر و پسر می تواند از این راه ها برقرار شود: از طریق نامه نگاری (مکاتبه) به وسیله پست یا فکس، از طریق گفت و شنود (مکالمه حضوری یا تلفنی) از طریق نگاه کردن حضوری یا تصویری (رد و بدل کردن عکس) و راه هایی دیگر مانند ارتباط اینترنتی و غیره. از آن جا که گفت و گوی حضوری و نگاه، از آسان ترین راه هاست و امکان آن تقریبا به راحتی  فراهم می آید، بیشتر ارتباطات از این طریق صورت می گیرد. واقعیت آن است که غریزه جنسی از نیرومندترین غرایز در وجود انسان است که بسیاری از رفتارهای آدمی را شکل می دهد و به گونه های مختلف ظهور و بروز دارد. اسلام که یک مکتب جامع است و می خواهد مردان و زنان مسلمان، از یک طرف روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند تا بتوانند قله های رفیع انسانی و رستگاری را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند با حساسیت ویژه، اما واقع بینانه و لحاظ کردن طبیعت و امیال درونی و خواسته های نفسانی، قوانین و احکامی را جهت حفظ و نگه داری فردی و جامعه در خط اعتدال و میانه روی وضع کرده، از جمله آن احکام- چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. اینها همه به سبب این است که اسلام از جانب خدا برای هدایت انسان ها فرستاده شده که خالق فطرت و غریزه با تمامی استعدادهای بهینه و ذخیره شده در انسان است. بنابراین هر عاملی که موجب تحریک انگیزه های شهوانی در جامعه گردد و به آرامش روحی و روانی و عفت عمومی، صدمه وارد کند مورد تایید اسلام نیست. اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد و ازاین طریق آرامش روحی و روانی و پیوندهای عاطفی نیز برقرار نماید و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع آسیب وارد نشود.

لینک کمکی