دانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 دانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسان دارای 59 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

 

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسان

چكيده

مقدمه

ناهنجاري هاي زيست محيطي سد ها در جهان

الف:چين

پيامدهاي كمي وكيفي زيست محيطي سدها وآب بندها

1- پيامدهاي زيست محيطي رود نيل و سد آسوان

2- مشكلات زيست محيطي‌قاره سياه

3- توسعه منابع آبي بر روي رودخانه آماوزن

5-بررسي هاي زيست محيطي سد ناگي ماروس درمجارستان

6-ناهنجاري هاي زيست محيطي سدها در سري لانكا

7-رود سينا ماري و سد پتيت سات( (Petit Sout ومشكلات زيست محيطي آن

8-سد هاي كشور و مسايل زيست محيطي مترتب بر آن

نتيجه‌كلي

منابع ومآخذ

 

چكیده:
از زمان های بسیار كهن تا به امروز احداث سد به عنوان یك راه حل منطقی و مناسب برای تامین آب جهت مصارف كشاورزی ، صنعت و شرب ، كنرل سیلاب ، تولید انرژی از نوع برقابی ، كنترل كیفی ، وغیره  شناخته شده است . عملكرد این سازه های آبی به صورت اثرات اجتماعی ـ اقتصادی و اكولوژیكی به صور گوناگون ازجمله تولید غذا ، تامین انرژی ، جلوگیری از خطرات سیل و خسارات مالی و جانی ناشی از آن ، آشكار گردیده و در نهایت این منابع آبی موجب توسعه و ارتقای سطح زندگی جوامع بشری گردیده اند .
همانطور كه می دانیم اگر در ساخت یك سد تمامی عوامل در جهت مثبت عمل نمایند ، این انتظارات به طور مشخص در قالب اهداف (( احداث سد )) گنجانیده شده است . در مناسب ترین حالت ، بدون تغییرات اكولوژیكی شگرف كه منجر به انهدام و تخریب سیستم اكولوژیك گردد ، احداث سد مزایای بی شماری به همراه خواهد داشت .
در حالیكه  ساخت و بهره برداری از هزاران سد كه در طی 50 سال گذشته احداث شده اند نشان می دهد كه طرح اینگونه منابع ذخیره آب همواره با موفقیت همراه نبوده و در پاره ای از مواقع موانع و مشكلاتی بروز نموده كه اهداف اصلی از ساخت سد را به خطر انداخته است .
در مواردی به اهداف ساخت سد مانند : تامین آب ، تولید انرژی و غیره  نیز دست می یابیم ، اما این سازه های آبی و دریاچه های آنها در هنگام ساخت و بهره برداری تغییرات نامناسب فیزیكی ، شیمیایی ، بیولوژیكی ، بهداشتی و نهایتا تغییرات شدید اكولوژیكی را در اقصی نقاط جهان پدید آورده اند .درین مطالعه سعی گردیده كه ناهنجاریهای سد های معروف جهان از نظر زیست محیطی مورد بررسی قرار گیرد
واژه های كلیدی: سد ، محیط زیست ، ،تخریب محیط،انسان ناهنجاریهی زیست محیطی
 
مقدمه:
احداث سدهای ناموفق در گوشه و كنار جهان و پیامدهای ناخوشایند زیست محیطی آنها ، موجب گردیده كه تجدید نظر كلی در مورد (( توسعه )) و (( اكولوژی )) به عمل آید و (( توسعه پایدار )) به عنوان مبنایی برای ارزیابی مسائل زیست محیطی مطرح گردد.
ازسوی دیگر ، استفاده از تجربه طرحهایی كه تاكنون به انجام رسیده ، با همه موفقیتها ، مزایا و منافع و یا ناكامیها ، تخریبها  و نابسامانیها ، می تواند چراغ راه آینده طراحان چنین سازه هایی باشد ، تا در هنگام طرح و احداث سد و در مدیریت برنامه ریزی اجرای آن ، همواره به صورت زنگ خطری در جهت بهتر و مناسب تر نمودن طراحی و انتخاب راهها و روشهای مناسب تر ساخت و اعمال برنامه ریزی و بهره برداری مناسب از آب ، كمك و یاری نماید . اگر روزی سد جاجرود تخریب شود چه بلایی به سر مردم ورامین خواهد آمد. در زیر به مسایل كلی زیست محیطی بعضی از سدها در نواحی مختلف جهان اشاره می گردد.


ناهنجاری های زیست محیطی سد ها در جهان:
اثرات مثبت سد ها در توسعه و شكو فایی تمامی كشور ها  امری بدیهی بوده و كسی منكر این اثرات مثبت سد ها در سطح كره زمین نمی باشد .ولی در كنار این  توسعه در مواردی نیز ناهنجاری های زیست محیطی شكل گرفته كه مشكلاتی رابرای ساكنین مناطق اطرا ف سد ها ایجاد نموده است.در زیر به اهم این نا هنجاری ها در سطح جهان اشاره می شود.
الف:چین:
ناهنجاری های زیست محیطی در طرحهای دره یانگ تسه (Yangtse)  زبانزد بسیاری از محققین است .براساس قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست در چین ، برای كلیه سدهای متوسط و بزرگ در این كشور باید ارزیابی زیست محیطی (EIA) Environmental lmpact ASSessment)  ) به عمل آید ، تا اثرات طبیعی زیست محیطی ، اثرات اكولوژیكی واجتماعی این منابع آبی مشخص گردند .
در واقع در این ارزیا بیها ، شناسایی اثرات ، پیامدها ، تاثیر منابع آبی ، تخفیف وتسكین موارد بحرانی ، ابزارهای محافظتی وبرنامه های بازبینی دائمی گنجانیده شده است . دولت چین جهت تامین آب شرب ، كشاورزی وصنعت طرحهای بزرگی را بر روی رودخانه یانگ تسه در حال طراحی وساخت دارد ، از جمله طرح دانگ جیانگ كو (Danjiangkou) ، گزهوبا (Gez houba) ، تری گورج
(Three Gorges) ، گیزشان ( Xingshan) ، زیرگول (Zhrgul) ، ووانكسیان (Waدانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسانian) را می توان نام برد . بر طبق برنامه دولت چین این طرحها تا 15 ـ 12 سال دیگر تكمیل می گردد .
به جهت عظمت طرحهای آبی بر روی این رودخانه ، اثرات و پیامدهای زیست محیطی آنها نیز فوق العاده با اهمیت خواهد بود . از جمله این طرحهای با اهمیت سد یانگ تسه است . از خصوصیات این سد می توان به ابعاد ساختمانی اشاره نمود :
ارتفاع سد یانگ تسه در حدود 184 متر وطول تاج آن در حدود 2100 متر است ، وسعت دریاچه سد به حدود 1000 كیلومتر مربع می رسد وحجم دریاچه سد در حدود 27 میلیارد مترمعكب است . هزینه این طرح در حدود 30 ـ17 میلیارد دلار (1200 – 6800 میلیارد تومان ) تخمین زده می شود !
اهیت این رودخانه از گذشته دور نیز در زندگی مردم چین نمایان بوده است . در حدود 400 ـ 350 میلیون از مردم چین در كرانه های ساحلی این رودخانه زندگی می كننند وتخمین زده می شود كه بیشتر مواد غذایی چین در نتیجه استحصال آب از این رودخانه بدست می آید . در اهداف طرح فوق موارد زیر مورد نظر می باشند :
الف 1ـ تولید الكتریسیته
الف -2ـ تامین آب جهت مصارف كشاورزی ، شرب و صنعت
الف 3ـ مهار و كنترل سیلابها .
منتقدان در ضمن آنكه منافع اقتصادی این طرح را انكار نمی كنند ، مشكلات ناشی از احداث این سد را چنین بیان می نماید :
الف 4ـ جابجایی 4/1 میلیون نفر از مردمی كه در محل دریاچه سد یانگ تسه زندگی می كردند .
خسارت عظیم مخزن در نتیجه ایجاد سد ، كه باعث شد باغهای میوه و اراضی حاصلخیز سواحل رودخانه از بین بروند(ـ8).
اراضی حاصلخیز سواحل رودخانه از بین بروند .
الف 5ـ انقراض نسل تعدادی از گونه های كه قدمت پاره ای از انها به دوران دایناسورها می رسد ، نظیر یك نوع ماهی عظیم الجثه و یا حیوانات نادری نظیر گربه دریایی ، درنای سفید ، دلفین ، نهنگ چینی و سگ ماهی .
الف 6ـ لغزش دامنه ها و سقوط صخره های عظیم به داخل دریاچه كه پایداری سد را به زیر سئوال می برد . برای مثال اگر صخره هوانگلا ( Huangla ) با حجم 8/3 میلیون متر مكعب به داخل دریاچه سد سقوط كند ، ایجاد موجی به ارتفاع 75 متر محتمل است . گرچه این حادثه در فاصله 65 كیلومتری از سد اتفاق می افتد ، اما مخزن سد پر با شد ، این موج عظیم خطر ساز خواهد بود .
الف 7ـ وجود حجم زیاد رسوبات در مخزن سد .
الف 8ـ عدم انتقال رسوبات به پایین دست سد وخطر كاهش حاصلخیزی اراضی زراعتی .
الف 9ـ احتمال مسدود شدن دریچه ها و سیستمهای تخلیه تحتانی و پر شدن سیستمهای انتقال آب از رسوب در صورت عبور جریان غلیظ رسوب از سد .
الف 10ـ هزینه بالای جابجایی مردم و تاسیسات كه به حدود 8 میلیارد دلار خواهد رسید .
الف 11ـ شكست چنین سدی موجب انهام تعداد زیادی سد در پایین دست واز بین رفتن جمعیت زیادی از مردم سرزمین چین خواهد شد . سیل ناشی از شكست این سد كه به000 / 290 متر معكب در ثانیه می رسد ، هر آنچه را در مسیر خود بیابد ، تخریب می كند .
الف 12ـ تغییر فرهنگ بومی مردم این سرزمین در نتیجه مهاجرت نیروی كار عظیمی كه موجب وقوع جرم و جنایت و گرانی در منطقه خواهد شد .
الف 12ـ ازبین رفتن آثار باستانی كه قدمت آنها به حدود 2000 سال می رسد ونشانی از برگهای زرین تاریخ چین را دارد .
الف 13ـ ناراضی شدن مردمی كه در نتیجه احداث این سد از سرزمین خود آواره می شوند .
الف 14ـ احتمال وقوع زلزله القایی كه نهایتا موجب از بین رفتن سد اصلی و سدهای دیگر منطقه می شود .
از طرفی دیگر منافع این سد از طرف موافقین در قالب موارد زیر بیان می گردد :
1ـ كمك به رفع كمبود برق در چین كه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی می شود و این امر در رفع آلودگی منطقه ای و جهانی تاثیر دارد .
2ـ كمك به اقتصاد چین با تولید برق ارزان و مطمئن تر .
3ـ امكان كشتیرانی وحمل ونقل در دریاچه سد به منظور انتقال كالا و جابجایی مردم كه در نتیجه احداث سد در حدود35 % از هزینه های حمل ونقل كاهش می یابد .
4ـ كمك به تامین آب كشاورزی وشرب 15 شهر وتامین آب برای صعنت نوپای چین .
5ـ كنترل سیلابهای مهیبی كه هر ساله سواحل رودخانه یانگ تسه را تخریب نموده و خسارات زیادی وارد می آورند .(7)
در مطالعات زیستی محیطی این طرح روشهای گوناگونی بكار گرفته شده است . برای نمونه با توجه به عوامل زیادی كه منظور می شوند ، پیامدهای زیست محیطی سد را در قالب فرمول زیر ارزیابی می كنند :

 

بخشی از منابع و مراجع پروژه دانلود رایگان سدها و اثرات تخریبی آنها بر روی محیط زیست و انسان
1-بولتن فنی سد سازی شماره 1 آبان 1367
2- سند آب كنفرانس جهانی محیط و توسعه  فصل 18 از دستور كار 21 وزارت نیرو،‌امورآب ،دفتر برنامه ریزی
3-پیامدهای زیست محیطی سد یانگ تسه،روزنامه سلام شماره 1334
4-استراتژی ملی محیط زیست و توسعه پایدار پروژه مشترك ایران وبانك جهانی و برنامه عمران ملل متحد
5-كمیته ملی سدهای بزرگ ایران”سد ومحیط زیست“ نریه شماره 15
6-Dames and invironment,Geophysical Impacts Bulletin 90.ICOLD,151.Paris,France 
7-Dames and The Environment,Bulletin 50,151,Paris ,France,
8-Dames safety.ICOLD ,151, Paris,France 
9-Robert B.Jansen,Adanced Dam Engineering,Avan Nostrard,Newyork ,
10-International Water Power and Dam Construction,vol,38,Nov,,vol,41
,Aug,1989,vol,42 Oct,1992-,May1993 and Aug.

لینک کمکی