دانلود رایگان بررسی معماری استادیوم های فوتبال

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 دانلود رایگان بررسی معماری استادیوم های فوتبال دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رایگان بررسی معماری استادیوم های فوتبال  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

نور
الف ـ نور مناسب جهت فضای بازی : برای تأمین نور زمین مسابقه فوتبال و پیست دو و میدانی از نورافكن های قوی در استادیوم تعبیه می گردد استفاده می شود . این نورافكن ها باید در مكانی تعبیه گردند كه میزان نور در تمام نقاط زمین به صورت یكسان باشد وهمچنین ارتفاع آن به اندازه ای باشد  كه برای بازیكنان ایجاد خیرگی ننماید . ( سعی شود در ارتفاع بالا باشد ) بدین منظور معمولاً در چهار جهت استادیوم،برج هایی جهت استقرار نورافكن ها ساخته می شود .تعداد چراغ های هر برج به ارتفاع آنها از مركز زمین و همچنین قدرت آنها بستگی خواهد داشت . نوری كه توسط نورافكن های فوق به زمین مسابقه تابانده می شود ، علاوه بر تأمین نور لازم جهت انجام مسابقه باید به اندازه ای باشد كه انجام فیلمبرداری از مسابقه به سهولت ممكن گردد .
در صورتی كه نتوان از سطوح وسیع جهت نصب چراغ های نورافكن استفاده كرد می توان به جای 4 برج از 6 یا 8 برج كوچكتر در پیرامون استادیوم بهره گرفت .
ب ـ نور افكن در سایر فضاها : علاوه بر تأمین نور زمین مسابقه باید
كلیه فضاهای داخلی راهروها ، اتاقها و … دارای نور مناسب باشند كه در این نور توسط چراغ های معمولی و یا فلورسنت تعبیه شده در سقف فضاها تأمین می گردد .
4 ـ صدا
در استادیوم های فوتبال همواره بلندگوهایی در پیرامون زمین و در مجاورت سكوهای تماشاچیان تعبیه می گردد . فاصله بلندگوها باید به گونه ای باشد كه صدای گوینده استادیوم ضمن اینكه به راحتی به كلیه تماشاچیان می رسد ، ایجاد تشدید ( دو صدایی ) نكند . همچنین بلندگوها باید در مكانی قرار گیرند كه مانع دید تماشاچیان نسبت به زمین مسابقه نباشند و فاصله آنها از تماشاچیان به حدی نباشد كه باعث آزردگی آن ها گردد . به علت اینكه استادیوم فوتبال فضایی باز است استفاده از تایل های آكوستیكی ضرورتی نخواهد داشت .
5 ـ رسانه های همگانی
ورزش امروزه به یكی از پر طرفدارترین برنامه های رادیو تلویزیونی تبدیل شده است و صفحات زیادی از مطبوعات را هر روزه به خود اختصاص میدهد ، بنابراین توجه به رسانه های همگانی دراستادیوم ـ های ورزشی از ارزشی والا برخوردار است كه ذیلاً به آن پرداخته می شود .
الف ـ جایگاه گزارشگران : مسابقات پر اهمیت ورزشی معمولاً مستقیماً توسط رادیو و تلویزیون برای علاقه مندانی كه فرصت آمدن به ورزشگاه را ندارند گزارش می گردد.گزارشگران رادیو و تلویزیون باید دارای جایگاه مخصوصی باشند كه ضمن تسلط مناسب بر زمین مسابقه ،بتوانند از فیلم های تهیه شده از مسابقه كه مستقیماً در اختیارشان قرار می گیرد استفاده نمایند و برای بینندگان تلویزیونی و شنوندگان رادیویی گزارش دهند . جایگاه مخصوص گزارش مسابقه باید در مكانی مناسب از سكوهای  تماشاچیان در نظر گرفته شود و امكانات لازم رادیو تلویزیونی در آن تعبیه گردد .
ب ـ جایگاه خبرنگاران : علاوه بر گزارشات رادیو تلویزیونی مطبوعات نیز به اخبار و گزارشات ورزشی توجه نشان می دهند و همواره تعداد نسبتاً زیادی خبرنگار در محل انجام مسابقات حضور دارند . بدین منظور جایگاه مخصوصی نیز برای خبرنگاران مطبوعات در استادیوم ها در نظر گرفته می شود .
جایگاه خبرنگاران نیز باید مانند جایگاه گزارشگران از سر و صدای معمول در استادیوم دور بوده تا بتوانند با تمركز كامل به تهیه اخبار و گزارش و خبر از مسابقه بپردازند .
ج ـ تابلوی نمایش استادیوم : به منظور اعلام نتایج ، معرفی اسامی و دادن پیام های مختلف به تماشاگران تابلوی بزرگی بر فراز استادیوم تعبیه می گردد . تابلوی فوق كه مجهز به سیستم های الكترونیكی است در محلی قرار می گیرد كه بیشترین تعداد تماشاچیان بتوانند از آن استفاده كنند . تابلوهایی كه اخیراً در استادیوم ها مورد استفاده قرار می گیرند ، علاوه بر موارد ذكر شده قادرند فیلم هایی را كه از جریان مسابقه تهیه می شود به صورت مستقیم برای بینندگان داخل استادیوم نمایش دهند .
6 ـ سرویس های تماشاچیان
سرویس دهی و خدمات رسانی به تماشاچیان با توجه به اینكه آنها ساعاتی از وقت خود را در استادیوم می گذرانند ، از اهمیت خاصی برخوردار است و بدین منظور فضاهایی مورد نیاز است كه بطور خلاصه توضیح داده می شود .
الف ـ بوفه ها و فروش مواد غذایی : به علت اینكه تماشاچیان زمان نسبتاً زیادی از وقت خود را در استادیوم بسر می برند ، احتیاج به تهیه مواد غذایی ، نوشیدنی و …دارند . بدین منظور باید بوفه ـ هایی در استادیوم پیش بینی گردد .
بوفه ها باید پرانكندگی لازم را در استادیوم ، جهت دسترسی مناسب تمامی تماشاگران داشته و دارای فضای مناسب در كنار خود باشند تا از ایجاد سد معبر جلوگیری شود . معمولاً فضاهای زیر سكوهای فوقانی و در مجاورت راهروهای اصلی بهترین مكان برای قرارگیری بوفه ها می باشد تا تماشاگران بتوانند در هنگام ورود به استادیوم و قبل از استقرار در سكوها مواد مورد نیاز خود را تهیه كنند .
ب ـ آبخوری ها : آبخوری ها نیز كه از اهمیت خاصی در جهت رفاه تماشاگران به عهده دارند به مانند بوفه ها باید در دسترس عموم باشند و تعداد آنها جوابگوی جمعیت باشد . رعایت مسائل بهداشتی ، پیش بینی شبكه فاضلاب و … از ضروریات آبخوری ها است .
ج ـ توالت ها : دستشویی ها و توالت ها باید به تمامی تماشاگران به سادگی سرویس دهد و در مكان هایی قرار گیرد كه علاوه بر رعایت بهداشت
و آلوده نكردن محیط ، امكان تهویه مناسب آن وجود داشته باشد .
د ـ نمازخانه : به منظور امكان انجام فرایض دینی تماشاگران ، ضرورت دارد كه چند فضا در بخش هایی از استادیوم جهت نمازخانه پیش بینی گردد .
ه ـ كمك های اولیه : به علت اینكه امكان وقوع حوادث برای تماشاچیان وجود دارد ، لذا باید كمك های اولیه برای آنها پیش بینی شود و فضاهایی برای این منظور در نظر گرفته شود .
7 ـ سرویس های ورزشكاران
امكاناتی برای بازیكنان ، مربیان و داوران مسابقات در استادیوم ها مورد نیاز می باشد كه مختصراً پیرامون آنها توضیح داده می شود .
الف ـ رختكن ورزشكاران : مجموعه فضاهایی كه به آن عنوان رختكن ورزشكاران اطلاق می شود ، شامل چند فضا است كه عبارتند از : تعویض لباسها ، دوش ، توالت ها ، استراحت بازیكنان .
  فضای تعویض لباس جهت ورزشكاران قبل و بعد از مسابقه و یا تمرین مورد استفاده قرار می گیرد . در كنار این فضا باید گنجه ها و یا كمدهایی برای قرار دادن وسائل ورزشكاران وجود داشته باشد . دوش ها جهت استفاده ورزشكاران پس از مسابقه یا تمرین مورد استفاده قرا می گیرد و تعداد آنها باید جوابگوی یك تیم ورزشی باشد . همچنین فضایی نیز برای استراحت ورزشكاران بین دو نیمه مسابقه ویا پس از تمرین و جهت استماع راهنمایی مربیان تیم در نظر گرفته می شود . رختكن های ورزشكاران حداقل دو واحد برای استفاده تیم های فوتبال و چند واحد دیگر جهت تیم های ورزش دو و میدانی باید پیش بینی شود .
ب ـ اتاق مربیان : حداقل دو اتاق جهت مربیان باید به صورت مجزا در نظر گرفته شود كه در آنها كلیه امكانات پیش بینی شده باشد .
ج ـ اتاق داوران : برای استقرار و استراحت داوران یك فضا با امكانات لازم مورد نیاز است .
د ـ بدن سازی : به منظور انجام تمرینات و پرورش جسم فضایی با امكانات كامل بدن سازی مورد نیاز است تا در اختیار تیم هایی كه برای تمرین به استادیوم می آیند قرار گیرد .
ه ـ جایگاه بازیكنان ذخیره و مربیان : در كنار زمین دو جایگاه برای تیم های مسابقه دهنده پیش بینی می شود كه بازیكنان ذخیره و مربیان آنها هنگام بازی در آن استقرار می یابند . جایگاه فوق باید سرپوشیده و ضمن داشتن فضای مناسب از زمین مسابقه بر آن اشراف كامل داشته باشد .
8 ـ فضاهای خدماتی
الف – علاوه بر فضاهای سرویسی كه در اختیار تماشاگران و ورزشكاران می باشد ، فضاهای دیگری نیز در استادیوم باید موجود باشد كه وجود آنها ضروری است و از آنها به عنوان فضاهای خدماتی نام می ـ بریم . این فضاها عبارتند از : محل استقرار مدیریت استادیوم ، مسؤول برنامه ریزی استادیوم ، مسؤول انتظامات ، اطلاعات ،كمك های اولیه و فوریت های پزشكی ، تأسیسات برق ، موتورخانه و تأسیسات هواسازی ، انبار لوازم بهداشتی ، نگهبانی ، باجه های فروش بلیط ( خارج از استادیوم ) .
ب ـ سالن ورزش ها : تأسیساتی كه در سالن ورزش مورد نیاز است عبارتند از : 1) فضا جهت بازی و مسابقه  2) سكوهای تماشاگران  3) سرویس های مربوط به تماشاگران  4) سرویس های مخصوص ورزشكاران  5) فضاهای خدماتی 6) فضاهای تربیتی جهت ورزشكاران در رشته های مختلف .
مواردی كه در طراحی سالن های ورزشی باید رعایت گردند عبارتند از:
1 ـ فرم
سالن های ورزشی می توانند با فرم های متفاوت و متنوعی اجرا گردند كه بیشتر به گنجایش آنها و سیستم های سازه ای كه جهت ساخت آن انتخاب می شود بستگی خواهد داشت . در یك سالن ورزشی باید امكان انجام مسابقه در رشته های مختلف ورزش های سالنی میسر باشد .
2 ـ جهت
جهت خاصی را نمی توان برای سالن ورزشی در نظر گرفت و جهت اینگونه سالن ها به موقعیت قرار گیری در سایت ، شیب زمین و دسترسی های آن بستگی خواهد داشت . وبه علت استفاده از نور مصنوعی در سالن ، جهت آن كمتر متأثر از اوضاع اقلیمی و آب و هوایی است .
3 ـ ترافیك و دسترسی های داخلی
مانند استادیوم های فوتبال در سالن ها نیز انواع مختلف دسترسی به سكوها طرح واجرامی گردد كه دسترسی از بالا، پائین و بخش های میانی از جمله آنها می باشد . در هر صورت درسالن های ورزشی نیزباید توجه داشت كه ازدحام حركتی تماشاگران درهنگا م خروج سالن موجب ایجادخطرات احتمالی نگردد . بهترین روش در این زمینه تخلیه تماشاچیان از پائین به سمت بالاست كه ایمنی بیشتری رابه همراه دارد . عرض راهروها نیز براساس فرمول ذكر شده در استادیوم فوتبال محاسبه می گردد .
4 ـ سكوهای تماشاگران
كلیه موارد ذكر شده در زمینه شیب سكوها و دسترسی به راهروها در استادیوم های فوتبال ، در سالن ورزشی نیز صادق است . ولی با توجه به تعداد كمتر سكوها ، بهتر است از صندلی های سبك و یا نشیمن های چوبی استفاده گردد و سكوهای دو سمت عرضی سالن كه به موقعیت ممتازتری از لحاظ اشراف به زمین دارند حتی الامكان از جنس بهتری انتخاب گردند .
5 ـ نور
نور مورد نیاز سالن به ویژه در مواقع انجام مسابقات باید به صورت مصنوعی و از طریق پروژكتورهای قوی كه در سقف به صورت پراكنده و منظم  تعبیه می گردند تأمین شود . در ضمن میزان نور طبیعی باید درحدی باشد كه درطی روز بتوان نوركافی جهت انجام تمرینات را برای سالن تأمین نمود و سعی گردد كه از تابش مستقیم آفتاب به درون سالن جلوگیری شود .
7 ـ رسانه های همگانی
الف ـ جایگاه گزارشگران‌ : به منظور گزارش رادیویی و تلویزیونی مسابقات پر اهمیت ورزشی باید جایگاه مناسبی كه دارای اشراف كامل به میدان مسابقه و امكانات كافی جهت گزارشگران رسانه های همگانی پیش بینی گردد .
ب ـ جایگاه خبرنگاران‌ : برای خبرنگاران نیز مكان مناسبی از سكوها باید در نظر گرفت تا اخبار لازم را از مسابقات ورزشی به سهولت تهیه نمایند .
ج ـ تابلوی نمایش سالن : برای رساندن اطلاعات لازم از جریان مسابقه و حواشی آن به تماشاگران لازم است كه صفحه تابلوی نمایش در سالن در نظر گرفته شود این تابلو باید در مكانی نصب گردد كه حداكثر تعداد تماشاگران بتوانند از آن استفاده كنند . بهترین مكان برای آن یكی از جوانب طولی سالن ، نمایشگرهایی در چند نقطه سالن جهت نمایاندن اطلاعات مربوط به مسابقات مانند نتیجه ،
زمان و … در نطر گرفته می شود .
8 ـ سرویس های تماشاگران
كلیه موارد ذكر شده در مورد سرویس های تماشاگران ، در استادیوم های فوتبال ، در سالن ورزش ها نیز صادق است .
9 ـ سرویس های ورزشكاران
كلیه موارد ذكر شده در زمینه سرویس های بازیكنان در استادیوم های فوتبال در سالن ورزش ها نیز صادق است ،ضمن اینكه درسالن ورزش ها به سونا با امكانات بدن سازی جهت كنترل وزن ورزشكاران و انجام نرمش مورد نیاز می باشد .
10 ـ فضاهای خدماتی
فضاهای خدماتی مورد نیاز در سالن ورزش ها عبارتند از : محل استقرار مدیریت سالن ، مسؤول برنامه ریزی سالن ، مسؤول انتظامات ، اطلاعات ، كمك های اولیه و فوریت های پزشكی ، تأسیسات برق ، موتورخانه وتأسیسات هواسازی ، انبار لوازم بهداشتی ، انبارهای متعدد جهت وسائل ورزشی در رشته های مختلف ، اتاق كنفرانس مطبوعاتی ، نگهبانی ، باجه های فروش بلیط (خارج از سالن ) .
نام تعداد و مساحت فضاهای مورد نیاز استادیوم فوتبال با35000 تماشاگر
عنوان فضا    تعداد    مساحت واحد
(متر مربع )    جمع مساحت
(متر مربع )
زمین بازی
سكوهای تماشاگران
راههای عبور
ورودیها و راهرو های تقسیم
سرویسهای تماشاگران
بوفه تماشاگران
نمازخانه
فوریتهای پزشكی تماشاگران
رختكن ورزشكاران
رختكن مربیان
سالن بدنسازی
فوریتهای پزشكی
رختكن داوران
اطلاعات
انبار وسایل غیر ورزشی
نگهبانی استادیوم
تأسیسات برق
تأسیسات موتورخانه
انبار وسایل ورزشی
اداری
مركز ورزشی آزادی
مجموعه ورزشی آزادی در 14 كیلومتری اتوبان تهران ـ كرج در زمینی به مساحت 000/000/4 مترمربع بنا شده است این مجموعه در دو مرحله اجرا گردیده است مرحله اول استادیوم یكصد هزار نفری ،دریاچه ، پاركینگ كه با جاده های شرقی و غربی مربوط می شوند . مرحله دوم كه عبارت است از سالن ورزشی ،سالن استخر ، پیست دوچرخه سواری ، ساختمان اداری و مركز مطبوعات ، ساختمان های تیر اندازی ، زمین های تمرین برای ورزش های مختلف ساختمان های ضمیمه مربوط به هر قسمت . این مجموعه با رعایت هدف های زیر  طرح شده است :
ـ سبك ساختمانی                 ـ احجام و فضاهای اشغال شده به وسیله آنها
ـ مواد ومصالح ساختمانی            ـ نگهداری ونگهبانی
ـآمد و رفت در مجموعه
موقعیت و ارتباط مجموعه
این مجموعه در جلگه اطراف رودخانه كن زیر كوه های شمال قرار دارد . استادیوم یكصد هزار نفری آزادی در خرگوش دره كه دره ایست نسبتاً پهناور . كم عمق احداث گردیده است . محل استادیوم بعد از مطالعه از لحاظ فاصله با شهر تهران و ارتباطات و توسعه آینده شهر ، مناسب ترین محل تشخیص داده شده است . مجموعه با سه رشته راه اصلی به شهر تهران وصل می شود .
ـ رشته اول اتوبان تهران ـ كرج می باشد كه با دو انشعاب شرقی و غربی به جاده أی شرقی و غربی متصل می شود .
ـ رشته اصلی جاده تهران كرج می باشد كه با دو انشعاب به جاده های شرقی و غربی استادیوم منتهی می گردد .
ـ رشته سوم جاده شمالی است كه از آزادی ادامه پیداه كرده و پس از عبور از روی رودخانه كن از شمال به حلقه كمربندی مجموعه ورزشی دهكده متصل می شود.
البته با توسعه جاده ارتباطی مابین جاده قدیم تهران كرج و جاده مخصوص می توان جاده قدیم كرج را چهارمین رشته راه مابین مجموعه و جنوب تهران دانست .
دو جاده شرقی و غربی مجموعه كه خط كمربندی محسوب می شود از شمال به دهكده بازی ها منتهی می گردد . این دو راه به وسیله انشعاب لازم در فواصل معین به پاركینگ ماشین های سواری و ایستگاه های اتوبوس متصل می شود .
پاركینگ
موقعیت پاركینگ ها و ایستگاه های وسائط نقلیه نسبت به استادیوم یكصد هزار نفری و دیگر قسمت ـ های مجموعه و ارتباط آن ها طوری پیش بینی شده است كه مردم در دسته های كوچك به تناوب به پاركینگ ها و ایستگاه های اتوبوس برسند و همچنین ارتباط پاركینگ ها با راه های ارتباطی به نحوی در نظرگرفته شده است كه وسائط نقلیه به تناوب وبا فواصل زمانی كافی از مجموعه به جاده ها وارد گردند و بدین ترتیب از تراكم شدید ترافیك در جاده ها و بالاخره در شهر تهران جلوگیری شود .
پاركینگ ها دردو قسمت شرق وغرب مجموعه واقع شده ودر مرحله اول برای 000/10 ماشین سواری  و 200 اتوبوس گنجایش داشته كه این اندازه هادر مرحله دوم به 1300 ماشین سواری و 650 اتوبوس توسعه داده شد .
رفت و آمد در مجموعه
امكانات رفت و آمد در مجموعه بر مبنای اصول زیر طرح شده است .
اصل 1 ـ هنگام ورود جمعیت به مجموعه با توجه به اینكه حضور جمع به تدریج خواهد بود احتمال تراكم راه ها بسیار كم است .
اصل 2 ـ هنگام خروج نظر به حركت جمعی تماشاگران ظرفیت مسیرهای ارتباطی باید به اندازه كافی باشد .
همان طور كه ذكر شد موقعیت پاركینگ ها طوری در نظر گرفته شده است كه در فواصل زمانی كافی مردم به پاركینگ ها برسند . در داخل مجموعه یك خط كمربندی دیگر وجود دارد كه به رفت و آمد در مجموعه كمك می كند . در این جاده از وسایل عمومی برای رفت و آمد مردم در داخل مجموعه استفاده شده و در مواقع ضروری می توان از آن برای ارتباط جاده های اصلی كه در شرق و غرب مجموعه قرار دارد استفاده نمود . از ورودی اصلی تا استادیوم یكصد هزار نفری یك جاده عریض تشریفاتی قرار دارد كه طرفین آن دو مسیر عریض پیاده رو با فضاهای باز بین ساختمان های مختلف برای رفت و آمد آسان مردم در نظر گرفته شده است . این جاده و دو مسیر پیاده رو طرفین آن به منزله ستون فقرات مجموعه است و مسیرهای پیاده رو مانند حلقه ای دور آن می چرخد این مسیرها مردم را به پاركینگ های وسائط نقلیه مستقر در شرق و غرب هدایت می كند . به رفت و آمد مردم در مجموعه اهمیت زیادی داده شده است . قسمت اعظم مجموعه به عنوان پارك و فضای سبز برای مردم قابل استفاده است . اطراف دریاچه دو خط كمربندی پیاده رو ( اولی هم سطح دریاچه و دومی سطح بالاتر ) و در جوار جاده ماشین رو كمربندی دریاچه در نظر گرفته شده است و سه رستوران و
بوفه در اطراف آن بنا گردیده است .
استادیوم یكصد هزار نفری main stadium
استادیوم یكصد هزار نفری آزادی پس از مطالعات مفصلی از لحاظ موقعیت جهت یابی ، دید تماشاچی فرم های بین المللی و پیش بینی آینده طراحی شده است . استادیوم آزادی كه یك استادیوم خاكی است درمحل خرگوش دره قرار گرفته و در بین ترتیب تعادلی بین عملیات خاك برداری و خاك ریزی ایجاد شده است . محور بزرگ استادیوم با شمال وجنوب زاویه ای 15 درجه به طرف غرب می سازد .
طرح استادیوم براساس دید كامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفته شده به طوری كه حداكثر فاصله تماشاچی از مركز زمین در شمال و جنوب 136 متر و شرق و غرب 126 متر است كه این فاصله برای مشاهده هر گونه فعالیت ورزشی دو و میدانی و فوتبال دید كامل و صحیح را فراهم می ـ نماید.
زمین بازی استادیوم از چمن طبیعی و مطابق با آخرین فرم های بین المللی است . اطراف چمن یك پیست دومیدانی در 8 ردیف از جنس تاراتان (Taratan ) قرار داد . تاراتان آخرین پدیده پتروشیمی برای زمین های دو و میدانی و پرش است . حالت ارتجاعی ( الاستیكی ) آن در سرعت و پرش
بازیكن تأثیر مطلوبی می گذارد .
یك حلقه رفت و آمد عریض استادیوم را از خارج احاطه كرده است كه بین تمام قسمت های مختلف آن رابطه ایجاد می كند . از میان حلقه چهار سطح شیب دار ( رامپ ) عریض در شمال و جنوب در حدود 55 هزار نفر تماشاچی را به سطح افقی كه در حدود یازده متر بالاتر از سطح حلقه رفت و آمد خارجی واقع شده است می رساند . در این دو سطح بلیت ها كنترل می شود . از هر یك از این دو  سطح افقی دو رامپ دیگر به بالاترین نقطه استادیوم واقع در شرق و غرب آن منتهی می گردد و بالاخره تماشاچیان از ورودی های مستقل كه در طول این رامپ ها پیش بینی شده است به 36 جایگاه مختلف
می رسند . سرویس های مختلف برای این عده از تماشاچیان ( توالت ها ـ بوفه ها و كمك های اولیه ) درسطح مختلف در اطراف رامپ ها در شرق و غرب و در سطح دیگری ( سطح ( Bزیر جایگاه قرار دارد . سطح B خود یك حلقه جداگانه را تشكیل می دهد . بر روی حلقه رفت و آمد خارجی 7 تونل ورودی و یك ورودی تشریفاتی در فواصل زمین قرار دارد كه در حدود 45 هزار تماشاچی را به یك حلقه رفت و آمد داخل هدایت می كند . ( سطح A )از زمین بازی 60/10 متر بالاتر است . از این حلقه مردم توسط راهروها به 36
جایگاه مختلف وارد می شوند .
عرض هر كدام از این تونل ها 5/9 متر است كه مطابق بهترین استانداردها پیش بینی شده و می تواند در مدت 10 دقیقه به راحتی 7500 نفر تماشاچی را به بیرون هدایت كنند . در اطراف سطح A سرویس های مختلف برای این دسته از تماشاچیان تعبیه شده است . سطح B در بالای سطح A قرار دارد و قسمتی از جایگاه تماشاچیان را تأمین می كند . قسمت جلو آمده این سقف بخشی از جایگاه تماشاچیان سطح A  را سر پوشیده می سازد ( در حدود 13 هزار نفر ) در حدود 8 هزار صندلی فایبر گلاس در شرق و غرب استادیوم قرار گرفته و بقیه جایگاه صندلی ها بتونی پیش ساخته است .
در قسمت شمال استادیوم و در انتهای راه ها تابلوی اعلام نتایج قرار دارد . سیستم اعلام نتایج از مدرن ترین نوع آن در دنیا است و می توان فیلم یا نتایج بازی ها را به دو زبان فارسی و لاتین در اندازه های مختف و به رنگ های سفید و سیاه متحرك یا ثابت بر روی آن نمایش داد . در قسمت غربی در بالاترین سطح استادیوم جایگاه مخصوص مخبرین رادیو و تلویزیون و دستگاه های كنترل مربوطه به صفحه اعلام نتایج و دستگاه فتوفینیشی قرار دارد .
در بالاترین سطح طول شرق استادیوم جایگاه مشعل بازی ها در نظر گرفته شده كه یك پله مستقیم ولی موقت در مواقع لزوم ارتباط زمین را به محل بازی مشعل برقرار می كند . ورودی تشریفاتی در قسمت غرب استادیوم درسطح حلقه رفت و آمد خارجی قرار دارد كه دارای یك ایوان بزرگ تشریفاتی است كه محور آن بر محور كوچك استادیوم منطق است . از ورودی ویژه مدعوین رسمی و مخبرین و رادیو وتلویزیون استفاده می كنند . سطح دیگری (سطحC ) در حدود دو متر پائین تر از میدان بازی پیش بینی شده است . در این سطح سرویس های مختلف برای ورزشكاران و مربیان فدراسیون های مختلف ، مركز طبی‌، انبارها ، نگهبانی و تأسیسات مختلف پیش بینی شده است .
سرویس ها و تجهیزات مربوطه به ورزشكاران برای دو گروه كلی 80 نفری كه هر گروه به نوبه خود به دودسته 40نفری تقسیم می شوند پیش بینی شده است . برای هرگروه 40 نفری یك سونا ،اتاق ماساژ محل استراحت ، رختكن دوش ها و توالت و دستشویی های لازم و نیز برای هر گروه 80 نفری یك سالن كنفرانس وجود دارد.
برای مربیان و ناظرین مخصوص بیست و چهار دفتر با سرویس های
بهداشتی و محل اجتماع و برای فدراسیون ها بیست دفتر با سرویس های بهداشتی در نظر گرفته شده است .
درقسمت كلنیك اتاق های معاینه طبی و تجهیزات مربوط به اشعه X و سرویس های لازم پیش بینی  شده است . انبارهای مختلف برای نگهداری وسائل ورزش و نگهداری وسائل باغبانی و قرارگاه های مخصوص نگهبانی، پلیس و دفاتر و سرویس های مخصوص در سطح C قرار دارد .
ارتباط این سطح با خارج استادیوم بوسیله گذرگاهی است با عرض 5/9 متر و ارتفاع 7 متركه درجنوب استادیوم قرار دارد . این گذرگاه ارتباط رژه روندگان را با خارج استادیوم تأمین می نماید .
مطابق فرم های بین المللی زمان تخلیه استادیوم ها نسبت به كوچكی و بزرگی بین 8الی 15 دقیقه تعیین می شود . با وجود بزرگی استادیوم آزادی پس از بررسی عواملی كه در زمان تخلیه تأثیر دارند زمان تخلیه 11 دقیقه محاسبه شده است .
تونلی در راهروهای استادیوم طوری پیش بینی شده است كه وسائط نقلیه ازقبیل آتش نشانی، نظافت و همچنین كامیون های مخصوص تلویزیون می توانند در مواقع لزوم نزدیك جایگاه برسند .
در بالای راه ها در چهار جهت شمال غربی ،شمال شرقی ، جنوب غربی ،جنوب شرقی چهار برج بزرگ نور قرار گرفته است . روشنایی استادیوم بر مبنای فیلم برداری جهت تلویزیون رنگی طراحی گردیده و چراغ هایی كه به این منظور به كار برده شده مخلوطی از چراغ های حدود 1650 لوكس می باشد كه ضریب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف 5/101 می باشد سیستم پخش صوت در استادیوم آزادی به طور غیر مركزی است یعتی برای جایگاه مختلف بلندگو های متعددی در سطوح متفاوت قرار گرفته و تمام بینندگان به طور یكسان می توانند از آن استفاده كنند .
علاوه بر مركز كنترل صوت در نقاطی چون جایگاه مخصوص و زمین بازی نیز می توان توسط میكروفون های متعدد برنامه های مختلف پخش نمود ...

لینک کمکی