دانلود رایگان بررسی مجتمع فرهنگی ورزشی شهر بابل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 دانلود رایگان بررسی مجتمع فرهنگی ورزشی شهر بابل دارای 66 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود رایگان بررسی مجتمع فرهنگی ورزشی شهر بابل  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

 

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود رایگان بررسی مجتمع فرهنگی ورزشی شهر بابل

1-  پیشگفتار

1-1- طرح مسئله

1-2- خلاصه ای از علت انتخاب موضوع

1-3- روش تحقیق

*2-  شناخت و بررسی ویژگیهای كلی منطقه

2-1- پبشینه و وجه تسمیه بابل

2-2- رشد شهر (عامل جایگزینی شهر در مقر فعلی)

2-2-1- وجه عملکردی

2-2-2-وجه جمعیتی

2-2-3-وجه فضایی

2-3- دین، سواد و آموزش

2-4- جمعیت و نیروی انسانی

2-5- معماری و مسكن (معماری بومی منطقه)

2-6-امكانات ارتباطی

    2-6-1- راه ها

2-7-جاذبه های توریستی

2-8- نتیجه گیری

*3-  خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی

3-1- موقعیت شهرستان بابل

3-2-شرایط اقلیمی استان

    3-2-1- بافت شهری

3-3-ویژگیهای معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب

3-4-فرم ساختمان در اقلیم معتدل

3-5- تهویه مورد نیاز در اقلیم معتدل و مرطوب

3-6-اقلیم بابل

    3-6-1- درجه حرارت

    3-6-2- بارندگی

    3-6-3- رطوبت

3-7-پوشش گیاهی

    3-7-1- جنگل ها

    3-7-2- مراتع

3-8-منابع آب

    3-8-1- آب های سطحی

    3-8-2- آب های زیرزمینی

3-9- نتیجه گیری

*4- برآورد كمبودها و نیازهای عمرانی شهر بابل در زمینه خدمات فرهنگی و وزشی

4-1- كاربری فرهنگی

4-2- كاربری ورزشی

4-3- برنامه ی فیزیکی پروژه

*5- گذران فراغت و فضاهای شهری

5-1-مقدمه

5-2-ضرورت گذراندن فراغت

5-3-تعریف فراغت

5-4-محیط گذراندن فراغت

* 6- برنامه ریزی اوقات فراغت

6-1-پیش فرضهای برنامه ریزی اوقات فراغت

6-2-فرآیند و مراحل برنامه ریزی اوقات فراغت

6-3-اصول برنامه ریزی اوقات فراغت

6-4-عوامل موثر در برنامه ریزی اوقات فراغت

*7-  بررسی اصول و ضوابط نظری و طراحی فضای فرهنگی

7-1-رابطه فرهنگ، معمار و معماری

7-2-تاثیر فرهنگ در معماری

7-3-تأثیر تكنولوژی در فضاهای معماری

7-4-نقش مردم و استفاده كنندگان در ایجاد فرم معماری

7-5-معماری فن و هنر

7-6-خاستگاه صورت (فرم در معماری)

7-7-عوامل فرهنگی

7-8-بازتاب فرهنگ در صورت فضای معماری

* 8- طراحی

8-1- مبانی شکل گیری ایده معماری

8-2- زمین طرح

8-3- دید های کلی به سایت

8-4- دیاگرام دسترسی ها

8-5- دیاگرام کاربری های اطراف

8-6- دیاگرام فضاها

8-7- نقشه های نهایی

 

1-1- طرح مسئله:
مسئله اوقات فراغت و چگونگی گذراندن آن از مسائل بسیار مهم برای افراد جامعه بخصوص شهرهای كوچك می باشد و تاثیر زیادی در پرورش افراد جامعه خواهد داشت. به طوریكه اگر در مسیر صحیح قرار بگیرد موجبات پیشرفت آن را فراهم آورده و در غیر این صورت موجب افزایش بزهكاری، اعمال نادرست و در كل زوال و نابودی شهر و مردمانش می شود.
شهر بابل از شهرهای استان مازندران می باشد كه دارای جمعیت جوان به نسبت زیاد می باشد و از نظر فرهنگی در سطح بالایی قرار دارد. بنابراین گذراندن اوقات فراغت بسیار مهم می باشد و مكانی كه بتوان مورد استفاده جوانان از نظر علمی، فرهنگی، تفریحی قرار بگیرد تقریباً وجود ندارد. یا لااقل در اختیار عموم نیست. بنابراین ایده طراحی چنین مركزی بر اساس دو اصل استفاده از فرهنگ و طبیعت منطقه پایه گذاری شد. و سعی خواهم كرد كه در طراحی مسائل زیر را مد نظر داشته باشم.
-استفاده از فرهنگ بومی منطقه
-استفاده از طبیعت منطقه
-امكانات و پتانسیل های منطقه ? اقلیم، جاذبه های گردشگری و ... دید و منظر
- محدودیت ها و مشكلات ? فقدان مدیریت شهری و .... نبود امكانات مالی، نبودن ضابطه در ساخت ساز شهری و ...
1-2- خلاصه ای از علت انتخاب موضوع:
در طی سالهای اخیر شاهد رشد سریع شهر بوده ایم بدون اینكه رشد چشمگیر در زمینه سرانه فضاهای فرهنگی، ورزشی را شاهد باشیم. جمعیت كثیری بدون در دسترس داشتن محیطی مناسب، در زمانهای آزاد به سمت پاركهای كوچك شهری و حتی فضاهای كنار خیابانهای اصلی رو می آورند و آرامش از دست رفته خود را در آن جا جستجو می كنند. با توجه به شناخت بومی منطقه و آشنایی با مشكلات و معضلات فرهنگی – اجتماعی موجود در شهر در نگاه اول نیاز به طراحی مجموعه فرهنگی – ورزشی – تفریحی كه پاسخگوی برخی از مسائل فوق باشد در محدوده ضروری به نظر می رسد. با توجه به اینكه من خود شناخت كاملی از مسائل و معضلات شهری و اجتماعی آنجا دارم طراحی این مجموعه كه از مهمترین و ضروری ترین احتیاجات مردم فرهنگ دوست آن منطقه می باشد را به عنوان موضوع پروژه خود برگزیده ام.
این پروژه طراحی مجموعه ای برای عده كثیری از شهروندان بابلی و بخصوص جوانان كه بتوانند اوقات فراغت خود را پربارتر نمایند و هدف آن ایجاد تأسیسات فرهنگی، تفریحی، ورزشی در فضاهای سالم و ایجاد زمینه های آزاد جهت رشد فرهنگی و تقویت قدرتهای اجتماعی و تبادل فرهنگی می باشد.
1-3- روش تحقیق:
انتخاب روش تحقیق بستگی به اهداف و ماهیت موضوع پژوهش و امكانات اجرایی آن دارند بنابراین هنگامی می توان در مورد روش بررسی و انجام یك تحقیق تصمیم گرفت كه اهمیت موضوع، اهداف و نیز وسعت آن مشخص باشد. چون موضوع تحقیق این پروژه بررسی، مطالعه و طراحی قسمتی از شهر است تاثیرپذیری و تاثیرگذاری آن بر شهر بخشی از تحقیق است در بخش مبانی نظری پروژه به آن توجه خواهد شد. در بخش مطالعاتی به مطالعات نمونه های موجود داخل و خارجی می پردازم و از فهرست فضاهای مورد نیاز و سایر اطلاعات مورد نیاز برای این طراحی، آگاهی پیدا می كنم. روش تحقیق به این ترتیب است.
كتابخانه ای (اسنادی) ? اهمیت موضوع از جهت موارد مشابه داخلی و خارجی مورد بررسی قرار خواهد گرفت در این بررسی چگونگی فضاها، روابط بین آنها، ساختار، شكل و ... مورد ارزیابی قرار می گیرد.
میدانی ? در این مود سایت مورد نظر، ابعاد آن، شماتیك، دسترسی، اقلیم (كه تاثیر زیادی در شكل و عملكرد خواهد داشت) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
كه در نتیجه: آشنایی با خصوصیات و نیروهای اقلیمی و جغرافیایی بستر پروژه همچنین سلسله مراتب دسترسی به این مركز. شناخت خود زمین طرح، جهت گیری بنا، بررسی ایده ها و بررسی هندسه زمین و غیره. كار طراحی را كه شامل: الگوی ساختاری شكل گیری، مبانی شكل گیری آن الگو، اصول و معیارهای نظم دهنده به طرح، طرحهای اولیه و سرانجام طرح نهایی و به دنبال آن طراحی جزئیات است را در پی خواهد داشت.
*2- شناخت و بررسی ویژگیهای کلی منطقه
2-1- شهر بابل (پیشینه و وجه تسمیه)
شهر بابل در گذشته به نام های دیگری خوانده می شد كه قدیمی ترین آن مامطیر است. در باره بنای مامطیر و همچنین نام آن روایات گوناگونی وجود دارد. ابن اسفندیار در تاریخ طبرستان ص 73 درباره بنای مامطیر و نام آن می گوید كه چون امام حسن بن علی (ع) در زمان خلافت عمر به مامطیر رسید و مكانی دلگشا با آبگیرهای و مرغان و شكوفه ها بدید گفت: «بقعه طیبه ماء و طیر» از آن تاریخ مختصر عمارتی پدید آمد... »
در مورد تغییر نام شهر به بارفروش، عباس زریاب خویی می نویسد: دقیقاً معلوم نیست كه در استیلای مغول بر مامطیر چه گذشته است. ظهیرالدین در تاریخ طبرستان و رویان و مازندران (تهران 1363 ش، ص 264) می گوید كه لشگر مغول در استراباد و مازندران قتل به افراط كردند، چنانكه توده خاك در آمل و ساری و كجور كه از خرابكاری آنها پیدا شده بود هنوز (در زمان او) بر جای بوده است. اگر حال شهرهای بزرگ چنین بوده، حال شهرك ها معلوم است و شاید از این رو نام مامطیر برافتاده و در قرن هشتم در زمان حكومت مرعشیان نام بارفروش ده بر آن نهاده شده باشد. در باره این تحول می توان حدس زد كه شهرك مامطیر، مانند شهركهای دیگر مجاور آن از قبیل رودبست و ارم و تریجه و غیر آن، در حمله مغول به كلی ویران شده بود. پس از مدتی چون محل آن استعداد آبادی و استقرار جمعیت را داشته است مردم به تدریج در آن جمع شده اند و این از افسانه ای كه دومرگان از قول مردن این شهر در باره آستانه «كلاج مشهد» یا «كلاج مسجد» ذكر كرده است به خوبی معلوم می شود.
... در كتاب هیأت علمی فرانسه در ایران (تالیف ژاك دومرگان، ترجمه كاظم ودیعی، ج 1، ص 220) در ذیل بارفروش آمده است: «تنها بنای تاریخی شهر مسجد كهنه ای است كه در حدود هزار سال است بنا شده .... و مقبره امام ابوالقاسم (كذا) پسر امام موسی (ع) وجود دارد (كذا). مازندرانی ها آن را كلاغ مسجد، ایرانی ها آنرا امازاده ابوالقاسم می نامند.» پس از آن افسانه ای درباره بنای شهر و این محل ذكر می كند و می گوید كه: این منطقه قبل از بنای مسجد خالی از سكنه بوده و همه هفته در آنجا بازاری تشكیل می شده است. اهالی متوجه شدند كه در محلی كه امروز مسجد بنا شده است، كلاغ ها گروه گروه گرد هم جمع می آیند و مردم به همین دلیل زمین را كندند و آثار و بقایای امام را یافتند و در آنجا مسجدی ساختند كه به مسجد كلاج یا مسجد كلاغ موسوم شد و شهر پیرامون آن بنا گردید.  به موجب این افسانه در آن محل هفته بازاری تشكیل می شده است و این وجه نامگذاری بعدی آن را به بارفروش روشن می سازد.
2-2- رشد شهر: (عمل جایگزینی شهر در مقر فعلی)
رشد شهر به سه صورت قابل بررسی است. وجه عملكردی، وجه جمعیتی و وجه فضایی. در واقع نقش و عملكرد شهر موجب جذب جمعیت و تثبیت آن می شود و به تبع آن شهر مرحله به مرحله در مقر خویش رو به رشد می نهد.
2-2-1- الف) وجه عملكردی: در مورد رشد وجه عملكردی بارفروش، می توان به عملكرد تجاری و بازرگانی این شهر توجه كرد. پیدایش این شهر با ایجاد یك هفته بازار در مقر اولیه شهر همزمان بوده است و محل بارفروش ده بیانگر اهمیت تجاری شهر از بدو تولد بوده است.
   2-2-2- ب) وجه جمعیتی: رشد وجه عملكردی شهر كه عمدتاً حول محور عملكرد تجاری آن استوار بوده است، موجب جذب جمعیت شده و به این ترتیب زمینه های لازم را برای رشد وجه جمعیتی فراهم كرده است و جمعیت قابل توجهی از تجار مسلمان، یهودی و ارمنی و باكویی و روسی به دلیل اهمیت تجاری شهر، در این شهر زندگی می كردند.
2-2-3- ج) وجه فضایی: رشد فضایی شهر یعنی ملاحظه این نكته كه شهر چگونه مرحله به مرحله در مقر خویش رو به رشد می نهد و چگونه این رشد در سیمای بناها انعكاس می یابد.
به طوریكه قبلاً توضیح داده شد در قرن ششم در زمان حكومت مرعشیان نام بارفروش ده بر این مكان نهاده شده است. «در زمان زندیه و هنگام نقل فعالیتهای اقامحمدحسن خان قاجار ذكر بارفروش بسیار به میان می آید و جالب آنكه كلمه «ده» از آخر آن برداشته شده است و این اهمیت روزافزون آن را در اواخر قرن دوازدهم هجری می رساند.  »
چنانچه ذكر شد، به نظر فریزر بارفروش در 1238 هـ . ق / 1823 م. به اوج شكوفایی و عظمت خود رسیده بود
ملگونف در سال 1277 هـ . ق / 1860 م در مورد این شهر، به نام 52 محله اشاره می كند.  تعدادی از این نام ها كه ملگونف به آنها اشاره كرده است، امروز برای شهرواندان این شهر ناشناخته است.
در مورد شكل ظاهری شهر ، ابب در سال 1260 هـ . ق فضای شهر را اینگونه توصیف می كند: تمام شهر پوشیده از درخت است و كمتر منطقه ای از آن در یك نظر دیده می شود. شهر در زمینی صاف و هموار است و خیابانها و كوچه های نامنظمی داد كه در زمستان پر از گل و لای است و اسب تا زانو در گل می رود. بازار اینجا خیابانی صاف و مستقیم است، نه فراوانی نعمت دارد و نه زیباست.
در سال 1306 هـ - ش در زمان سلطنت رضاشاه، نام بارفروش به بابل تغییر یافت، این نام ظاهراً از بابلرود گرفته شده است كه از كنار این شهر می گذرد.
تا قبل از 1309 فقدان طرح شهری در این شهر كاملاً احساس می شود. بی نظمی در توسعه تدریجی محله های شهر باعث بوجود آمدن كوچه های تنگ و دراز و بن بست پیچ در پیچ شده بود.
نوسازی این شهر از تابستان 1309 آغاز شد و بسیاری از خیابانهای تنگ آن تخریب و خیابانهای اصلی ساخته شد.
بناهای ماندگاری از این دوره به جای مانده است كه اغلب با هدف كاركرد اداری و خدماتی احداث شده بودند. بسیاری از این بناها مانند ساختمان شهربانی، ساختمان شهرداری سابق (گنجینه بابل). بیمارستان و بناهای دیگر هنوز مورد استفاده قرار می گیرند. در سالهای اخیر با احداث كمربندی شهر بابل و ایجاد پلهای جدید برروی بابلرود در مسیر جاده آمل، شهر در اطراف كمربندی و همچنین بابلرود در دو طرف جاده آمل گسترش یافته است.
2-3-دین و سواد و آموزش
در سرشماری آبان 1357 حدود 79/99 درصد از جمعیت این شهرستان را مسلمانان تشكیل می دادند. از جمع 421068 نفر جمعیت این شهرستان، 420180 نفر مسلمان، 116 نفر زرتشتی، 8 نفر مسیحی، 1 نفر كلیمی، 245 نفر سایر مذاهب و 518 نفر اشهارنشده اعلام شده است. 
در سال 1375 از 375799 نفر جمعیت 6 سال و بیشتر شهرستان حدود 25/78 درصد باسواد بوده اند. نسبت باسوادی در گروه سنی 14-6 سال 34/97 درصد و در گروه سنی 15 سال و بیشتر 70/70 درصد بوده است. در میان افراد لازم التعلیم (14-6 ساله) نسبت باسوادی در نقاط شهری، 30/97 درصد و در نقاط روستایی 27/97 درصد بوده است. نسبت باسوادی در میان مردان 44/82 درصد و در میان زنان 13/74 درصد بوده است. این نسبت در نقاط شهری برای مردان و زنان به ترتیب 48/88 درصد و 82/90 درصد و در نقاط روستایی 85/72 درصد و 83/67 درصد بوده است. 
72/71 درصد از جمعیت 24-6 سال شهرستان بابل در سال 1375، مشغول تحصیل بوده اند این نسبت در نقاط شهری 75/76 درصد و در نقاط روستایی 25/68 درصد بوده است  95/95 درصد از كودكان (10-6 ساله)، 26/92 درصد نوجوانان (14-11 ساله) و 31/43 درصد از جوانان (24-15 ساله) در زمان سرشماری به تحصیل اشتغال داشته اند. 
2-4- جمعیت و نیروی انسانی:
جمعیت و پراكندگی آن:
به موجب سرشماری ابان 1375، جمعیت شهرستان بابل 421068 نفر بوده است كه از این عده 66/42 درصد در نقاط شهری و 34/57 درصد در نقاط روستایی سكونت داشته اند. جمعیت غیرساكن این شهرستان صفر بوده است. 
-ساخت جنسی و سنی:
از 421068 نفر جمعیت شهرستان بابل حدود 208680 نفر مرد و 212388 نفر زن بوده اند كه نتیجه نسبت جنسی برابر 98 بوده است، یعنی در مقابل هر 100 نفر زن، 98 نفر مرد وجود داشته است. از جمعیت این شهرستان 04/36 درصد در گروه سنی كمتر از 15 سال، 81/58 درصد در گروه سنی 64-10 سال و 13/5 درصد در گروه سنی 65 سال و بیشتر قرار داشته اند.  (نمودار 1)
2-5- معماری و مسكن: (معماری بومی منطقه)
تا قبل از سال 1310 هـ . ش تغییرات محسوسی در وضع خانه های سواحل جنوبی دریای خزر به وقوع نپیوست. حتی در مناطق شهری شكل سنتی خانه ها حفظ شده بودند. ولی در سبك كاخ ها، بناهای مذهبی، ساختمانهای دولتی و بناهای دیگر به علت اینكه در احداث آنها همیشه از طرز معماری نقاط مركزی ایران پیروی می شد، تغییراتی صورت گرفته است.
بنای خانه های سنتی شهرستان بابل عموماً از خشت خام، سنگ، آجر، نی (یله) و چوب تشكیل شده و پوشش آن از گاله (نی)، تخته و سفال است. گاله نوعی گیاه است كه در كناره های مرداب می روید و از آن برای بافتن حصیر و پوشش بناها استفاده می كنند. در گذشته، آجر به علت كمیاب بودن منحصراً در قصرهای شمال ایران و در خانه های اعیان و اشراف بكار می رفت. حتی تا چند سال پیش، كاربرد آجر در خانه های روستایی كمتر به چشم می خورد.
در اواخر دوره قاجار، به دلیل رفت و آمد دائمی مردم این ناحیه به اروپا و به خصوص همسایه شمالی، خانه ها و بناهای شهرهای این منطقه كم كم رنگ و شكل دیگری پیدا كرد. توانگران برای ساختن خانه های خود آجر را از شهر بادكوبه وارد می كردند. 
از 1310 به بعد به تدریج بناهای غربی در نواحی شمالی كشور به خصوص در شهرها و نواحی ساحلی توسعه یافت. مشخصات سبك بناهای این منطقه به طور كلی عبارت است از: 1-پوشش با شیب تند. 2-سقف مسطح – 3-تالار ستون دار
بناهای شهرستان بابل همچون بناهای سایر نواحی سواحل جنوبی دریای خزر، به طور كلی همواره با خطرات زیر مواجه بوده اند:
1-رطوبت دائمی هوا كه چوب را به سرعت فاسد می كند و از بین می برد.
2-خزه و علف های هرز كه در بام خانه ها و سطح بیرونی دیوارها می روید و در آنها شكاف ایجاد می كند و باعث فروریختن آنها می شود.
3-سرعت باد كه تخته های پوشش بام را از جا كنده و با خود می برد.
4-آب باران كه پی ساختمانها را می شوید و رفته رفته از استحكام آن می كاهد.
5-پرندگان كه طعمه های خود را زیر سفالهای بام یا میان گالی (لی) پنهان می كنند و برای بازیافتن آنها سفالها را با منقار بلند می كنند و گاله را بیرون می كشند و موجب نفوذ آب باران به بام خانه می شوند و
6-آتش سوزی
2-6- امكانات ارتباطی:
امكانات ارتباطی، اعم از راهها، وسایل حمل و نقل، تلفن، رادیو، تلویزیون، مطبوعات علاوه بر تأثیر مستقیم بر تولیدات یك منطقه و كشور، همچنین توزیع آن، بر پراكندگی مناسب جمعیت، كاهش مهاجرت و ارتقای سطح آگاهی و فرهنگ جامعه تأثیری قاطع دارند. جابجایی عوامل تولید و حمل و نقل كالاهای تولید شده به مراكز مصرف و برقراری تعادل در عرضه و تقاضاهای كالاها و خدمات، بدون وجود شبكه گسترده ای از راهها و وسایل كافی حمل و نقل ممكن نیست.
2-6-1- راهها: به موجب قوانین و مصوبات جاری، مجموعه شبكه های اصلی راههای كشور، اعم از جاده های موجود و جاده های در حال احداث و ترمیم و نگهداری آنها، به عهده وزارت راه و ترابری است. آنچه كه به راههای روستایی فرعی مربوط می شود، این وظایف به عهده وزارت جهادسازندگی است.
اداره راه و ترابری شهرستان بابل، مدیریت قستهایی از سه محور اصلی بابل – بابلسر، بابل – قائمشهر و بابل – آمل، به طول 45 كیلومتر و همچنین 9 محور روستایی به طول 115 كیلومتر را به عهده دارد. نقشه 2 وضعیت راهداری حوزه استحفاظی اداره راه و ترابری شهرستان بابل را نشان می دهد.
پلهای متعددی در محدوده شهرستان بابل احداث شده است كه مهم ترین آنها عبارتند از: پل محمدحسن خان، پل موزیرج، پل درازكلا – خلیل كلا، پل جبیبی، پل خراسان محله، پل دیوا و پلهای دیگر. جدول 13 فهرست پلهای بالای ده متر در محدوده بابل را نشان می دهد.

چنانچه ذكر شد علاوه بر موارد یاد شده، بخشی از راههای شهرستان بابل در حوزه استحفاظی سازمان جهادسازندگی شهرستان بابل قرار دارد. مجموع طول این راهها در 1376 حدود 734 كیلومتر بوده است كه 220 كیلومتر آن راههای آسفالته، 314 كیلومتر راههای شوسه و 200 كیلومتر راههای خاكی را شامل می شده است. در 1376 تعداد 25 روستای فاقد راه در شهرستان بابل وجود داشته است.
2-7- فضاهای سبز و تفریحی: (جاذبه های توریستی)
فضاهای سبز و پاركهای تفریحی شهر بابل به دلیل كمبود امكانات و تجهیزات هیچگونه جاذبه ای برای پر كردن اوقات فراغت شهروندان ندارد. بسیاری از شهرهای زیبا و معروف جهان شهرهایی هستند كه رودخانه ای از وسط شهر عبور می كند. حتی در بعضی موارد با تغییر جهت مسیر رودخانه، سعی می كنند تا با سامان دهی و عمران و آبادی دو طرف رودخانه و احداث پلهای متعدد، ارائه انواع خدمات و مانند آنها از جاذبه های آن استفاده بهینه به عمل آورند. حتی بار مالی این گونه اقدامات عمرانی از طریق واگذاری امتیاز برخی از فعالیتهای خدماتی و اخذ عوارض مرغوبیت اراضی می توان تأمین كرد. متأسفانه، از گذشته های دور تا كنون هیچگاه بابلرود، همچون بسیاری از رودخانه های دیگر كه از ارتفاعات البرز سرچشمه می‌گیرند و از كنار شهرهای ساحلی عبور می كنند و به دریای خزر می‌ریزند، به عنوان عاملی كه می تواند از نظر زیبایی، حفظ تعادل محیط زیست، جذب گردشگران و دیگر جذابیت ها چهره شهر را دگرگون كند، مورد توجه قرار نگرفته است. همواره به بابلرود به عنوان عامل محدودكننده توسعه و گسترش شهر توجه شده است و همواره انواع فاضلابهای شهری، روستایی و صنعتی و دیگر آلاینده ها، این رودخانه را آلوده كرده اند. به علاوه تا كنون هیچ عمران و آبادی در دو طرف این رودخانه انجام نشده است. در محدوده شهر بابل گذشته از پل قدیمی محمدحسن خان و پل جدید مجاور آن و پلهایی كه در مسیر جاده بابل – آمل احداث شده راه ارتباطی دیگری بین شرق بابلرود و غرب آن وجود ندارد.
توجه به اطراف رودخانه و انتخاب مكانهای مناسب به منظور توسعه فضای سبز و احداث امكانات تفریحی در این اماكن می تواند چهره شهر را دگرگون كند.
به موجب گزارش وضع موجود فضای سبز و تفریحی شهر بابل كه توسط مهندسین مشاور در طرح و ابداع انجام شده بود، در 1368 این شهر دارای 45150 متر مربع فضاهای سبز و تفریحی بود كه این مقدار حدود 23/0 درصد فضای شهر را به خود اختصاص می داد. سرانه فضای سبز و پارك عمومی در این شهر 5/0 متر مربع بوده است كه بسیار ناچیز است.  نقشه 3 محل پاركهای عمومی شهر بابل را نشان می دهد.
در سالهای اخیر بخشی از زمینهای متعلق به هلال احمر كه در شمال شهر و شرق جاده بابل به امیركلا واقع است و قبلاً به صورت مزروعی بوده، با تغییر كاربری به پارك كودك تبدیل شده است.
در طرح جامع شهر بابل پیش بینی شده بود كه تا 1372 حدود 442159 متر مربع از طریق تبدیل قبرستانهای داخل شهر و همچنین تبدیل اراضی غرب بابلرود در پشت فلكه قاضی كتی و نواحی مجاور به مساحت فضای سبز شهر بابل اضافه شود و سرانه فضای سبز از 5/0 متر مربع به 14/3 متر مربع افزایش یابد. به نظر نمی رسد تا كنون این هدف تحقق یافته باشد.
2-8- نتیجه گیری
با توجه به آمارهای داده شده در این فصل در خصوص دین ، سواد و جمعیت نیروی جوان مردم این منطقه از لحاظ داشتن آگاهی در زمینه های مختلف در سطح بالایی قرار دارد و جمعیت جوان شهر نیز نسبتاً زیاد می باشد. همچنین امکانات ارتباطی که آن را از سه طرف به سه شهر دیگر مانند قائم شهر، آمل و بابلسر متصل می کند این شهر را دارای اهمیت خاصی در منطقه می نماید از جهتی کمبود جاذبه های توریستی مانند پارک و فضای سبز و نیاز مردم به آن موجب می شود که نبود فضای فرهنگی، تفریحی در آن جا بسیار احساس شود. بدین جهت بود که طراحی فضای ورزشی، آموزشی و خدماتی برای مردم منطقه      در نظر گرفته شد.
*3- خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی
3-1- موقعیت شهرستان بابل :
سرزمین سرسبز و خوش آب و هوایی که به صورت یک مجموعه جغرافیایی واحد و نواری باریک در سواحل جنوبی دریایی خزر واقع و به وسیله دیوار عظیم رشته کوههای البرز از بقیه کشور جدا شده است ، از نظر تقسیمات کشوری به سه استان گیلان ، مازندران و گلستان تقسیم شده است ، شهرستان بابل محدوده نسبتاً کوچکی از این سرزمین سرسبز است که در استان مازندران واقع شده است و از دامنه های شمالی و مرطوب کوه های سوادکوه ، فیروز کوه و کنیون از رشته کوههای البرز شروع می شود و جلگه نسبتاً وسیعی را در بر می گیرد ، رودخانه های بابلرود ، سجا رود ، متالون رود ، کلارود و چند رودخانه دیگر نیز از ارتفاعات این ناحیه سرچشمه می گیرند .
شهرستان بابل بین 36 درجه و 5 دقیقه و 36 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی از خط استوا ( مدار مبداء ) و 25 درجه و 30 دقیقه و 25 درجه و 45 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ   واقع  شده است .
عرض جغرافیایی هر واحد مکانی در نوع آب و هوای مکان مورد نظر موثر است . نظر به اینکه این ناحیه در عرضهای جغرافیایی متوسط واقع شده است لذا فاقد آب و هوای سردی است که معمولاً در عرضهای بلند وجود دارد . اگر در بعضی نقاط هوای زمستانی خیلی سرد مشاهده می شود ، بیشتر به علت ارتفاع زیاد از سطح دریاست، نه عرض جغرافیایی   .
یکی از عوامل مساعد بودن شرائط آب و هوایی این منطقه عرض جغرافیایی است شهرستان بابل در 210 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع است و از شمال به شهرستان بابلسر از جنوب به خط الراس کوههای البرز ، از غرب به شهرستان آمل و از شرق به شهرستانهای قائمشهر و سواد کوه محدود می شود  ...

لینک کمکی